Diskuze

Datum: 22.03.2015

Vložil: Pavel G

Titulek: Vítězství v Kravařích

Dnes jsme bojovali o záchranu v soutěži v Kravařích. Jeli jsme tam s cílem bojovat a se snahou uhrát alespoň nějaký bod. Povolali jsme všechny hráče ochotné bojovat za tým. Tým A už celkem běžně a velmi dobře podporuje Radek i jemu dnes patří dík. Zvláštní poděkování pak směřuji k Lukášovi, který po nemoci dohání školní povinnosti ale přesto (ne)ochotně tým podpořil.

Začátek utkání na jiných šachovnicích jsem nestačil sledovat, protože můj soupeř hrál velmi rychle. Pak jsem se pustil do kombinace, kterou soupeř nevyřešil nejlépe a aby neztratil dámu, tak dal figuru. Pak už se naše partie jen dohrávala a já mohl sledovat vývoj na jiných šachovnicích.

Jirka se na 1. šachovnici snažil, Richard taky, to bylo dobré. Martin zkušeně držel pozici, Vojta měl postavení taky dobré. Zajímavé bylo dění na posledních třech šachovnicích. Roman měl zajímavou pozici, Radek taky a Lukáš jednoduchou kombinací připravil soupeře o figuru.

Pak prohrál Vojta. Chybka se stane. Já pořád ještě dohrával vyhranou partii a nakonec jsem ji i vyhrál. Krátce po tom i Lukáš proměnil získanou výhodu ve vítězství a náš tým vedl 2:1.

Richard remizoval. Přiznám se, že jeho partii jsem nesledoval. I kdybych ji sledoval, tak těžko bych ji mohl komentovat :)

Martin dostal povolení k remíze a tak ji začal nabízet. Upřímně řečeno (a na první pohled) jeho parti vypadala na remízu.

A pak přišlo dokonání naší vítězné smrště: Roman vyhrál, Radek remizoval, Jirka vyhrál a nakonec i Martinův soupeř nakonec remízu přijal.

Vítězstvím jsme se posunuli na 9. příčku tabulky a zachování soutěže i pro příští rok je zajištěno.


Paráda


Datum: 15.02.2015

Vložil: Pavel G

Titulek: Nakládačka v Ludgeřovicích

Dnes jsme prohráli 6:2 v Ludgeřovicích. Nejhorší ze všech jsem byl já, když jsem v 9. tahu nechal stát dámu napadenou jezdcem. Pak už jsem se mohl jen dívat na ostatní partie. Jirka stál podle mě hůř a měl o kvalitu a pěšce méně, ale nakonec vybojoval remízu, Richard ztratil figuru, bojoval, ale marně a nakonec prohrál, Standa hrál tentokrát pomaluji a uhrál pěknou remízu.
Na dalších šachovnicích se ještě bojovalo. Nakonec Lukáš podlehl, Pak i Radek a Martin. Vojta měl jednu navíc 2 figury, jednu později vrátil a nakonec přece jen partii vyhrál.
Tentokrát se výsledek očekával, tak to až tak nemrzí, ale příště to už musí být lepší.

Datum: 09.02.2015

Vložil: Pavel G

Titulek: Okresní soutěž družstev

Tak pro náš tým skončila Okresní soutěž, tým obsadil krásné 5. místo a jen o vlásek nám unikl postup do finále soutěže. V posledním kole jsme remizovali v Polomi. Velká škoda, že se Lukášovi ten den nechtělo hrát a přistoupil k partii ve špatné náladě. Také Lucie mohla udržet remízu, ale přehlédla pěkný kombinační obrat soupeře. Já jsem porazil indisponovaného soupeře, kterému nebylo dobře a tak z toho žádnou velkou radost nemám (na druhou stranu: historie se neptá). Radek si uhrál remízu a v té fázi utkání to bylo i pro tým dobré. Martin mi cuchal nervy, když váhal a jen pomalu proměňoval svou materiální převahu ve vítězství.

I přes prohru v posledním utkání se stal Lukáš nejúspěšnějším hráčem, ale jen těsně před Radkem.
Lukáš: odehráno 7 utkání, zisk 3,5 bodu, úspěšnost 50%
Radek: odehráno 6 utkání, zisk 3 body, úspěšnost 50%

Standovi a Tobiášovi se nepodařilo uhrát žádné body a to je zřejmě příčinou jejich ubývajícího zájmu.

Dospělé nehodnotím, ti jsou zde jen "do počtu", Ale nejde nezmínit Martina, který má ze 4 utkání 3 výhry a 1 remízu.


Datum: 02.02.2015

Vložil: Pavel G

Titulek: A tým v Okresním přeboru

Naše A-čko bojovalo v neděli s týme Orel C. Vůbec jsme neočekávali, že bychom mohli bodovat a tak se nijak neřešila taktika týmu.
To se velmi brzo potvrdilo, když Standa přišel během pár tahů o figuru a partii rychle prohrál. Ale hráli jsme dál. Brzy remizoval Martin, Radek měl zajímavou pozici, kdy měl sice o figuru méně, zato silný útok, který se mu podařilo využít a vyhrát. Já jsem bojoval s Viliamem Kováczem, se kterým jsem hrál už v OP jednotlivců. Od začátku partie jsem se obával o výsledek. přestože si myslím, že jsem partii nerozehrál špatně, stále se mi nedařilo získat převahu, soupeř byl vždy o tah přede mnou. Naopak, jeho pozice se pomalu zlepšovala. Když mi nabídl remízu, tak jsem ani neváhal a rád ji přijal. Přibyly i další remízy a zůstávaly už jen 2 hry. Vojta byl na tom hůře, ale Jirka vypadal, že by mohl vyhrát a tak bychom za tým uhrát remízu. Bohužel to nevyšlo.
Ale musím Jirku pochválit, že bojoval za tým a i o hráče se postaral jako správný kapitán.

Co se týká divácké návštěvnosti, byl vyrovnán rekord v počtu diváků z minulého týdne, když opět přišel jeden divák. :)

Datum: 28.01.2015

Vložil: fanda

Titulek: Pozdrav

Gratuluju přeju úspěchy i v budoucnu.

A co áčko ?

Datum: 26.01.2015

Vložil: Pavel G

Titulek: Krajské kolo přeboru škol

Jak se tak dívám, zapomněl jsem napsat o velkém úspěchu našich šachistů na přeboru škol.

Tým ZŠ Otická ve složení K.Chwistek, R.Režnar, L.Gazda,S.Mlýnek, L.Palyza zabojoval a v krajském kole obsadil 4. místo. Je to pochopitelně velká zásluha K.Chwistka, který na 1. šachovnici vyhrál 6 ze 7 partií, ale i ostatní museli bojovat a ukázat své umění.

Na umístění týmu je zajímavé to, že skončil na 4. místě, když první tři místa obsadily školy z Frýdku-Místku, před všemi školami z jiných částí kraje. Výrazný vliv na toto má Beskydská šachová škola. (Z každého okresu postupovaly 2 školy, tak je škoda, že zrovna z FM zde byly 3).

Když kluci potrénují, mohli by příští rok postoupit i z toho krajského kola dál.

Datum: 26.01.2015

Vložil: Pavel G

Titulek: Aktuálně z OS, OP mládeže - Grand Prix

Tak naší mladí šachisté se v Okresní soutěži činí. V neděli tým B porazil v domácím prostředí B-tým z Kobeřic. Pěkný výkon předvedl Radek a snad ještě lepší Lukáš. 8.2. končí tato soutěž a kluci pojedou do Polomi, kde se utkají s domácím celkem v přímém souboji o 4. příčku celkového pořadí.

V OP mládeže v rapidu proběhl turnaj v D.Benešově. Kluci ukázali svůj standard. Lukáš po nepodařeném začátku se přece jen chytil, a skončil ve své katagorii do 13. let na 2. místě, Radek hrál celou dobu dobře, v celkové klasifikaci skončil těsně před Lukášem na 5. místě, ale v kategorii do 18 let to na stupně nestačilo, Teo obsadil 3. místo v kategorii do 10 let. Neztratili se ani Vít a Tobiáš. Vít potřebuje nasbírat zkušenosti a také trochu teorie. Tobiáš mě velmi potěšil předvedenou hrou, některé partie zahrál velmi dobře i když třeba se mu ji nepodařilo dotáhnout do vítězného konce.

Všimli jste si jak vysoký standard již naši kluci mají?

Datum: 22.01.2015

Vložil: míra

Titulek: akce

Časově omezená akce na dresy a teplákové soupravy.
https://www.aasport.cz/AKCE-c11_0_1.htm

Datum: 04.01.2015

Vložil: Slavoj

Titulek: Výsledky 2. turnaje GP

Ahoj, jsou někde k sehnání výsledky 2. turnaje GP mládeže?

Datum: 06.01.2015

Vložil: Pavel G

Titulek: Re: Výsledky 2. turnaje GP

Výsledky můžete najít zde:

https://chess-results.com/tnr156735.aspx?lan=5

Datum: 13.12.2014

Vložil: Pavel G

Titulek: Přebor škol

Velkým úspěchem našich šachistů skončil Přebor škol okresu Opava. Ve středu hráli žáci 1. stupně ZŠ, ve čtvrtek 2.stupně a v pátek pak studenti středních škol.

Ve středu se takové akce poprvé zúčastnili žáci naší základní školy a skončili na 3. místě. Velmi dobře se zde předvedl Vít Pfleger, ale i ostatní si dokázali, že už umí vyhrávat. Dalšími členy družstva byli Teo Kořínek, Veronika Kretková a Matyáš Gratza.

Ve čtvrtek pak tým školy Otická vybojoval postup, když obsadil 2. místo s stejným bodovým ziskem jako vítěz z D.Benešova a je 1/2 bodu horším skóre. Vedle Karla Chwistka zde byli členy týmu hráči Hoštic Radek Režnar, Lukáš Gazda a Standa Mlýnek. Tým doplňoval ještě Lukáš Palyza.

Datum: 03.12.2014

Vložil: Pavel G

Titulek: Okresní přebor jednotlivců a Okresní soutěž družstev

V Okresní soutěži družstev jsme uhráli krásnou remízu s týmem z Dolního Benešova. Opět výborné výkony podali Lukáš a Radek. Oba proti silným soupeřům uhráli remízu. Pěkný výkon podala u Lucie.
Trošku mě mrzí zbytečná ztráta Standy. Tomu asi budu muset nastavovat hodiny tak, že bude mít zakázáno táhnout dříve, než uplyne nastavený čas.
Protože Standa prohrál a na dalších šachovnicích nikdo nevyhrál, musel jsem já bojovat na 1. šachovnici s Terezou Gemsovou. Zpočátku jsem byl přesvědčen, že to bude snadné, ale za celou partii mi nic nedovolila. Být stav celého týmu jiný, přijal bych nabízenou remízu, protože situace na šachovnici remízová skutečně byla. Tak jsem však musel dělat tanečky kolem pěšců i s rizikem, že to může dopadnout opačně než chci. Měl jsem však štěstí a Tereza udělal asi v 50. tahu chybu, přehlédla zvláštnost postavení a umožnila mi tak vyhrát.

Okresním přeboru jednotlivců jsem dostal výhru od Daniela J. Partie byla dlouho vyrovnaná, pak jsem přehodil pořadí plánovaných tahů a už mě mydlil. Daniel mě zcela přehrál, ale pak se sám vzdal, když měl pocit, že udělal velkou chybu. Taková výhra se sice počítá, ale moc mě netěší. Já bych chtěl vyhrávat zaslouženě, ale na takovou úroveň ještě nemám. Radek sice prohrál, ale opět dobrý výkon.

Datum: 26.11.2014

Vložil: Pavel G

Titulek: Nedělní zápas v Polomi

Tak jsme v neděli těsně prohráli v Polomi. Skóre je ještě potěšující vzhledem k tomu, že jsme začli a už to bylo 2:0 pro domácí.
Opět potěšil Radek, který vybojoval vítězství, zasloužené vítězství, a předvedl dobrou hru. V koncovce měl převahu, dotáhl to až do konce, ale zde bylo vidět, že má co zlepšovat.
Jirka prohrál po chybě. Škoda. Ale to se stává.
Já jsem si prodloužil výherní šňůru v OP, ale toto vítězství opět nebylo ani tak zasloužené, spíš jen vytrucované. Po nepřesnosti v zahájení jsem byl celou partii pod tlakem, na pokraji propasti (někdy i za ní), ale snažil jsem se situaci soupeřce alespoň znepříjemnit. Později, v pozici, kdy už jsem pomýšlel, že přece jen si tu remízu vybojuji, se dopustila soupeřka chyby, která partii ukončila.
Ostatní hráče jsem nestačil sledovat.

Datum: 16.11.2014

Vložil: Pavel G

Titulek: Okresní soutěž

Dnes jsme odehráli zápas v Budišově.

Žádnou partii jsem ještě nezkoumal, tak jen takové zběžné postřehy.

Tobiáše nemohu pochválit. Po asi 2 minutách, v 6. tahu přišel o dámu (za věž). Nejde až tak o to, že udělal chabu, ale jde o to, že nehrál šachy, ale jen tahal figurkami.

Standu musím pochválit za to, že se snažil. Snažil se přemýšlet nad jednotlivými tahy, nespěchal. Pak někde udělal chybu, to se stává. Možná se nechal rozptýlit Tobiášovým výkonem, nebo něčím jiným.

Radek opět ukázal, že jeho forma jde nahoru, dokáže v partii přemýšlet. Dokázal po zahájení získat převahu a tlak na soupeřova krále. Soupeř se dobře bránil, hrozby odvracel, ale pak zapomněl nebo přehlédl hrozbu a nechal si dát mat.

Lukáš hrál také velmi dobře. V zahájení získal aktivitu, hrozil připravit soupeře o figuru, ten si raději nechal rozbít pěšce na jedné straně a odevzdal 2 pěšce na straně druhé. Lukáš hrál dobře dál, soupeř mu kladl pořád nějaké překážky a hrozby. Lukáš některé své možnosti nevyužil (asi si myslel. že soupeř něčím hrozí a on sám to nevidí - to má po mě), ale i tak stál stále lépe. Pak asi pod dojmem zaslechnutých slov "remíza" a už unaven sám v lepší pozici nabídl remízu, kterou soupeř ochotně přijal.

Na výsledku už se nic neměnilo, protože já skončil dříve než Lukáš. Po páteční prohře s K.Záleským jsem si chtěl zlepšit náladu vítězstvím nad S. Jaššem. Bohužel, soupeř byl proti. V době, kdy to vypadalo, že Radek i Lukáš by mohli zvítězit, tak jsem ještě bojoval o remízu. Výměnou figur jsem se dostal do pozice, se kterou jsem byl spokojen a chystal se řádit jezdcem. Soupeř mi však jezdce jednoduše vzal (vyměnil za střelce) ještě dříve, než jsem ho mohl uvést do hry a byl konec. Další zbytečné a nepřesné tahy už na výsledku nic nezměnili.


Datum: 17.11.2014

Vložil: Slavoj

Titulek: Re: Okresní soutěž

Ahoj Pavle. Právě, že tím jezdcem jsi řádit začít klidně mohl (měl jsem ti ho sebrat o tah dřív), to už bych pak nikdy nemohl vyhrát...

Datum: 18.11.2014

Vložil: Pavel G

Titulek: Re: Re: Okresní soutěž

Máš, pravdu. Díval jsem se a skutečně šlo tu partii ještě zachránit nebo alespoň prodloužit.
Sebrat jezdce o tah dřív? Nevím, ale nebyl ještě krytý věží? Teď už je to jedno.

Datum: 16.11.2014

Vložil: Pavel G

Titulek: OP jednotlivců

V pátek jsme s Radkem hráli OP jednotlivců.

Radek hrál s Pavlem Gemsou, hrál svůj standard :) , to je hrál velmi dobře. Odehrál vyrovnanou partii, ale podlehl při přechodu do koncovky. (to je jen můj pohled, přesné informace nemám, sám jsem měl co dělat)

Já odehrál partiti s K.Záleským. Po nepřesnosti v zahájení jsem se dostal pod tlak a zuby nehty se bránil. Myslím, že jsem se bránil docela dobře (někdy i se štěstím) až udělal soupeř chybu a dal mi figuru. No a pak to začlo, K.Záleský ukázal, že je lepší šachista. Vzápětí jsem totiž musel odevzdat kvalitu ( dát věž za střelce) a i když jsem měl stále převahu (materiální, ale ani pozice nebyla špatná), tak jsem neustále ztrácel. Navíc, jsem chtěl dostat soupeře do časové tísně - další moje chyba. No, už se zde nebudu omlouvat prostě jsem prohrál.

Datum: 10.11.2014

Vložil: Pavel G

Titulek: Okresní přebor jednotlivců

V pátek jsem odehrál jednu miniaturku v rámci Okresního přeboru jednotlivců proti Marku Nábělkovi.
Bylo to úplně jednoduché: nezahrál jsem správně zahájení a dostal jsem se pod tlak, pak jsem udělal chybu, kterou jsem viděl až když jsem potáhl, no a po pár zbytečných tazích jsem se vzdal. Nemám teď partii u sebe, ale myslím, že neměla víc jak 20 tahů a to včetně těch již zbytečných.
To Radek předvedl lepší výkon. Sice po zahájení také stál hůře, ale dobrou hrou se mu podařilo šance (nebo aspoň materiál) vyrovnat. Pak ale udělal chybu, když přehlédl vidličku jezdecem na dámu a věž. Sice prohrál, ale za svůj výkon se nemusí stydět.

Datum: 09.11.2014

Vložil: Pavel G

Titulek: Okresní přebor

Dnes jsme odehráli 2. kolo Okresního přeboru.

Přijel k nám tým z Darkoviček. Po velmi bojovném výkonu jsme zvítězili 5:3.

Radek Režnar uhrál kvalitní remízu na 8. šachovnici, Marek vyhrál v bojovné partii a potěšil mě přístup Martina. Ten již v úvodu partie ztratil figuru (nebo ji obětoval?), ale hrál dál a partii vyhrál. Martine ukaž nám svou partii. Závěrečný bod za stavu 4:3 získal Leo Glinz.

Datum: 09.11.2014

Vložil: Pavel G

Titulek: 1. turnaj mládeže

V sobotu proběhl turnaj na Velkém sedle, který je zařazen do OKRESNÍHO PŘEBORU V RAPID ŠACHU MLÁDEŽE - GRAND PRIX 2014-15.

Velmi dobře zahrál Lukáš Gazda, který skončil celkově 2. a svou kategorii do 13 let vyhrál. Velmi mě potěšil také výkon Víta Pflegera. Ten skončil v kategorii do 13 let na 8.místě. Ve stejné kategorii skončili Standa Mlýnek 10. a Tobiáš Mlýnek 11. Myslím, že oba mají na víc. V kategorii do 10 let skončil na 4. místě Teo Kořínek.

<< 1 | 2 | 3 >>

Přidat nový příspěvek